10 gražiausių vietų Žemėje

Uluru monolitas

Uluru monolitas

Europiečių vadinama „Ayers Rock“ , ši 9.4km pločio arkinė plokštė (smiltainio tipo) siejasi su labai svarbia ir šventa vieta Anangu genties žmonėms. Aborigenų tapyba atskleidžia šios vietos reikšmingumą, lygiai taip pat kaip olose ir girdyklose vyksta dvasinės apeigos protėviams. Nors šiose apylinkėse Anangu žmonės gyvena jau 22000m., oficiali teritorija jiems priklauso tik nuo 1985m.
Uluru kalvos dydis nėra pilnai matomas iš išorės, nes didžioji kalvos dalis tęsiasi giliai po žeme. Prieš daugybę laiko, šis iškilimas taip pat buvo po žeme, tačiau šimtai milijonų metų erozijos sumažino šio monolito kraštovaizdį. Savo raudoną spalvą Uluru įgavo iš molio ir rūdžio spalvos geležies mineralų. Kuomet aušta ir temsta, monolitas įgauna dar tamsesnį raudonio atspalvį.

Silfros plyšys

Silfros plyšys

Jeigu apsilankysite Islandijoje, čia išvysite vieną iš netikėčiausių reginių, plytinčių tarp Š. Amerikos ir Europos techtoninių plokščių. Greta Thingvalla ežero rasite žymųjų Silfros plyšį. Pripildytas tyro krištolo ir tirpstančio ledo, šis siauras plyšys į žemę driekiasi apie 20m. Dėl to klimatas čia ganėtinai vėsus, o lankytinų vietų ieškotojai kasmet keliauja, kad galėtų nardyti tarp žemynų. Patyrę olų narai gali pasiekti 45m gylį, įplaukdami į Silfros urvo vandens sistemą. Lankytojai šį gamtos reiškinį apibūdina kaip vieną iš puikiausių nardymo vietų žemėje.

Rūko apgaubtosios viršūnės

Rūko apgaubtosios viršūnės

Graikijos pusiasalyje išvysite daugybę kvapą gniaužiančių vaizdų, tačiau susiformavusios Meteora uolienos tikrai atims žadą. Šie masyvūs „pirštų“ formos smiltainio kalnagūbriai atrodo tarsi išnirę iš sapno. Stūksantys 623m virš nuostabaus kraštovaizdžio, šios kietos Meteora viršūnės yra ideali vieta šiame nuošaliame vienuolyne. Vienuoliai ir vienuolės šias viršūnes ir urvus vadino šimtmečių namais. Pasakok legendos, Šv. Athanasios meteoritai pasiuntė erelį į viršūnę 1300 – aisiais, kad šis rastų didįjį meteorą, didžiausią iš šešių regione esančių vienuolynų. Šie vienuolynai veikia ir iki šių dienų, nors kai kurios kalnų viršūnes ir yra nepasiekiamos. Iki pat 1925m. Lankytojai galėdavo pasiekti tik Ayia Triada (aka Hagia Triada) vienuolyną, pasiltekdami virves ir kopėčias. Šiandien jau yra spec ecialūs 140 pakopų laipteliai, kuriais galima naudotis siekiant pakilti ant olų.

Atsispindinti dykuma

Atsispindinti dykuma

Ši teritorija apima 10,360 kvad. km. Plotą, o nuostabaus grožio peizažas driekiasi tarp snieguose paskendusių Andų kalnų viršukalnių. Jeigu Jums pasiseks čia pabūvoti per lietingąjį sezoną, vaizdas neturėtų nuvilti. Kai lietaus lašai krenta ant druska padengtų plotų, visa erdvė tampa tarsi savotiškas veidrodis. Vanduo ant druskos niekada nepasiekia daugiau nei 15cm gylio, todėl lankytojai gali pasimėgauti išskirtine galymybe pasivaikščioti ant veidrodinio paviršiaus – dykumoje esant absoliučiai tylai. Unikalus orientyras iš tikrųjų yra prieišistorinio ežerio liekanos, kurios dabar vertinamos kaip didžiausia druskos lyguma pasaulyje.

Kristaliniai urvai

Kristaliniai urvai

Beveik 305m žemiau Meksikos Naica sidabro kasyklos, galima išvysti nežemišką stebuklą. Čia, Cueva de los Cristales vietovėje, aptinkami 11m aukščio kieto kristalo obeliskai, kurie atrodo tarsi šventyklos ramsčiai. Ši požeminė vieta taip pat gali pasigirti didžiausiai žinomais gipsais (mineralai, pagaminti iš kalcio hidrato sulfato) visoje žemėje. Per apytiksliai pusę milijono metų, tai buvo nieko daugiau, nei paprastas kristalų inkubatorius, tačiau vėliau, šalia tekanti magma įšildė urvus. Dėl to visa vietovė buvo užtvindyta vertingais mineralais, kurie išliko iki dabar. Kambarys buvo aptiktas 2000m, po kasinėjimo operacijos. Šiandien vos keletas narsuolių drįsta išbandyti vietą.

Peilių miškas

Peilių miškas

Madagaskarą drąsiai galime vadinti dingusiu ir atskirtu nuo išorinio pasaulio. Saloje klestėjo lemūrų populiacija (jų nerasi niekur daugiau pasaulyje, išskyrus nelaisvėje esančius), o tokioje izoliacijoje vystėsi unikalios gyvybės formos. Kolkas Madagaskaro geologiniai procesai taip lieka atskirti nuo pasaulio, ypač Tsingy de Bemaraha regionas. Lankytojams čia teks susidurti su „apverstų durklų“ mišku. Šis „skausmingai“ atrodantis kraštovaizdis atsirado dėl ilgą laiką tirpstančių klinčių uolienose. Anksčiau tai buvo didžiulė uolienos plokštė, kurias lietus sutrupino į individualias, atskirus akmens bokštus. The Tsingy de Bemaraha Nacionalinis parkas saugo 1,554 kvad. km. plotą, kuriame apstu akmenų ir augmenijos.

Magiškieji kaminai

Magiškieji kaminai

Norite pamatyti kažką magiško? Tai galite išvysti Cappadocia vietovėje, esančioje centrinėje Turkijos dalyje. Aukšti, keistai nuaugę bokštai šiai vietai suteikia išskirtinių bruožų. Be to, ankstyvieji krikščionys įrengė daugybę sandėlių, arklidžių ir gyvenamųjų vietų į Magiškuosius bokštus nuo 4a. iki 11a. Šie bokštai kažkada buvo didžiulės žemės plokštės dalis, apdengta vulkaninių pelenų sluoksniu, dar vadinama tuff. Bėgant laikui, erozijos veikiamos vandens ir vėjo jėgos išnešiojo daug minkštos medžiagos, palikdamos tik pelenų sluoksnius (tuff).

Velnio Bokštas

Velnio Bokštas

Kuomet kraštovaizdį supa neįtikėtino dydžio iš akmens sudaryta kolona (386m), tai negali likti nepastebėta. Štai kodėl JAV prezidentas T. Ruzveltas „Velnio Bokštą“ paskelbė Amerikos nacionaliniu paminklu, S. Spielbergas nusprendė čia susukti filmą apie NSO. Šia vietovę nuo svetimšalių ilgą laiką slėpė per 20 vietinių Š. Amerikos genčių. Nors šio gamtos kūrinio tiksli kilmė vis dar nėra išaiškinta, daugybė geologų tiki, jog ši milžiniška vulkaninės kilmės uoliena yra „įsiveržimas“: išlydytas uolienų stulpas iškilo nuo vidinės Žemės ertmės, per nuosėdinių uolienų sluoksnius. Neaišku, ar dėl „įsiveržimo“ atšalimas įvyko prieš ar po to, pažeidus paviršių, tačiau vertikalūs latakai rodo, jog aušinimo ir susitraukimo procesas įvyko. Geologai spėja, jog ši kolona susiformavo prieš daugiau nei 50mln. Metų ir ilgą laiką buvo palaidota po žeme, kol prieš 2mln. pradėjo kilti į paviršių. Šiandien Velnio tvirtovė yra populiari turistų lankoma vieta, o licenziją turintys kopinėtojai gali mėgautos jos paslaugomis.

Požeminė prabanga

Požeminė prabanga

Kentukio Žaliosios upės slėnis tikrai turi daug žavesio, tačiau po jo miškais stūgso įspūdingas požeminis pasaulis. Daugiau nei 628km ilgio urvas – kirminas tęsiasi gelmėje per uolas, todėl Mamuto urvas yra didžiausia urvų sistema pasaulyje. Per daugiau nei 10mln. metų, Žaliosios upės vandenys ištirpdė minkštą kalakmenį, tokiu būdu prisidėdamas prie urvo formavimosi. Lankytojai taip pat gali praeiti ilgus koridorius ir patekti į didelę katedrą. Čia galite išvysti didžiulius kabančius stalagmitus, stalaktitus ir keistus kristalinius darinius. Mamuto urvas nėra ta vieta, kur galite pamatyti akmenis, mineralus ar turistus. Ši vieta taip pat gali didžiuotis savo įspūdinga floros ir faunos ekosistema, kurioje aptinka net 130 įvairiausių rūšių.

Didžioji mėlynoji skylė

Didžioji mėlynoji skylė

Ši 305m pločio skylė yra paprasčiausia smegduobė vandenyne. Geologai mano, jog pagrindinė požeminė urvų sistema žlugo prieš 10000m, dėl pakilusio vandens lygio. Mėlynoji skylė yra 126m gylio, užsibaigianti šviesai nepasiekiamame gylyje, kur deguonies trūkumas neleidžia klestėti gyvybės formoms. Narai retai panyra į tokias gelmes, vis dėlto, norintys ištirti stalaktitų praturtintus urvus gali tai padaryti 40m gylyje.

   

Rekomenduojame susipažinti

Parašykite komentarą