5 ilgiausios pasaulio upės pagal srautą

1. Jenisėjus

jenisejus

Jenisėjaus upė prasideda Mongolijoje ir tyvuliuoja per amžinojo įšalo žemę - Sibirą, kol suteka Karos jūrą. Šios upės metinis išmetamo vandens tūris sudaro 620tūkst. kubinių metrų arba 22mln. kubinių pėdų. Kaip daugelis pasaulio upių, Jenisėjus vandens baseinas padeda žmonėms jų kasdieniame gyvenime. Vis dėlto, maudytis šioje upėje nerekomenduojama – industrializacijos procesas ją pavertė viena iš labiausiai užterštų upių, įtekančių į Arkties vandenyną.

2. Mekongas

mekongas

Metinis šios upės išmetamo vandens tūris – 667tūkst. kubinių metrų arba 25mln. kubinių pėdų. Tai 12 ilgiausia upė pasaulyje ir 7 ilgiausia upė Azijoje. Mekongo upė prasideda Tibeto plokščiakalnyje ir teka per šešias šalis – Kiniją, Birmą, Laosą, Tailandą, Kambodžą ir Vietnamą. O šios tarpusavyje varžosi dėl maisto, kuriuo aprūpina upė. Mekongas yra pragyvenimo šaltinis daugiau nei 60mln. žmonių, todėl tarp šalių nuolat vyksta konfliktai dėl užtvankų statymo, kurios gali paveikti upės srovę. Norėdami padėti apsaugoti ir kontroliuoti upės veiklą, Laosas, Kambodža ir Vietnamas įkūrė Mekongo upės komisiją, tačiau konfliktai vis dar yra tebesitęsia.

3. Jangdzė

jangdze

Vakarų pasauliui geriausiai žinoma kaip Jangdzės upė, yra ilgiausia upė Kinijoje ir visame Azijos žemyne, bei trečia ilgiausia upė pasaulyje, kurios išmetamo vandens tūris sudaro 870tūkst. kubinių metrų arba daugiau nei 30mln. kubinių pėdų per metus. Tai paaiškina upės vardą, kuris išvertus iš kinų kalbos reiškia „ilga upė“. Šioje upė yra didžiausia pasaulyje užtvanka ir hidroelektrinė.

4. Kongo upė

kongo upe

Upė teka Afrikoje ir yra šešta ilgiausia upė pasaulyje bei antra pagal vandens tūrio kiekį, kurį sudaro 1,2mln. kubinių metrų arba 42mln. kubinių pėdų. Dar žinoma kaip Zairo upė, Kongas yra giliausia upė pasaulyje, kur vietomis gylis gali siekti net iki 250m. Norėdami pradėti kelionę nuo upės ištakų iki jos pabaigos, turėsite sukarti milžinišką atstumą – 4,7tūkst. km.

5. Amazonė

amazone

Šios upės vandens tūris yra 6,9mln. kubinių metrų arba net 244mln. kubinių pėdų. Jos tėkmė tokia stipri, kad jokie tiltai negali jos sustabdyti, be to, upės vandenys nesusilieja su druskinguoju Atlanto vandenynu, kol neįteka daugiau nei 160km į jūrą. 2007m. mokslininkai nustatė, jog Amazonės upė yra daugiau nei 200km ilgesnė už savo artimiausią konkurentą – Nilą, todėl šiuo metu gali vadinti ilgiausia pasaulio upe.

   

Rekomenduojame susipažinti

Parašykite komentarą