Biržai

Biržai – miestas šiaurės Lietuvoje, Panevėžio apskrityje, 66 km į šiaurę nuo Panevėžio. Išsidėstęs 201 km į šiaurę nuo Vilniaus ir 90 km į pietus nuo Rygos, netoli Latvijos sienos.

Biržų pilis

Pilis Biržuose, Širvėnos ežero pietinėje pakrantėje. Pilyje įrengtas Biržų krašto muziejus „Sėla“ ir biblioteka. Pilis yra bastioninio tipo tvirtovė, geriausiai išsilaikiusi šiaurės rytų Europoje ir vienintelė Lietuvoje. Renesansinė bastioninė pilis, istorijos ir architektūros paminklas.

Visiems Lietuvos istorijos mėgėjams, kuriems įdomu domėtis Lietuvos raida, didžiausiais kunigaikščiais bei nuožmiausiais karais, į kuriuos buvo įtraukta ir mūsų valstybė vertėtų susipažinti su viena garsiausių Lietuvos bajorų dinastija – Radvilomis ir viena didžiausių jų tvirtovių Biržų pilimi, kuriame gyveno Kristupas Radvila ir jo ateities palikuonys.

Biržų pilis šiaurinio pasienio apsaugai buvo pastatyta 1589 metais, o visas vientisas gynybinis kompleksas buvo statomas net 14 metų nuo 1575 metų. Į kompleksą įėjo reprezentacinė pilis, evangelikų bažnyčia, arsenalo bei masto sandėliai, kareivinės bei kiti gynybai svarbūs pastatai. Vis dėlto, 1625 metais tvirtovė buvo apgriauta kovose su Švedija. Po dvylikos metų 1637 metais Kristupas Radvila antrasis inicijavo tvirtovės pertvarkymo darbus. Pilis buvo ne tik atstatyta, tačiau ir šiek tiek patobulinta keičiant fortifikacijos tipą. Pilis dar daug kartų buvo žalojama bei atstatinėjama ne tik karo su Švedija metu, tačiau ir Šiaurės karo metu, kol 1704 metais švedai susprogdino visą pilį su aplinkui esančiais pastatais.

1978 pilis buvo pradedama atstatinėti ir po 10 metų darbai buvo visiškai užbaigti. Čia įsikūrė Biržų krašto biblioteka, Biržų krašto muziejus „Sėla“. Taip pat, pilis tapo atvira visiems lankytojams bei istorijos entuziastams, kurie nuoširdžiai domisi mūsų krašto istorija bei raida. Šiame muziejuje sužinosite ne tik visas to meto istorines aplinkybes palietusias šį kraštą, tačiau galėsite ir susipažinti su Radvilų giminės istorija. Pamatyti jų paveikslus, kunigaikštystės valdas, sužinoti apie kiekvieno iš jų nuopelnus Lietuvai bei asmeninius pasiekimus.

Norėdami pasinerti į praeitį bei sužinoti pačius įdomiausius faktus ne tik apie pačia Lietuvos istoriją, tačiau ir apie visą Radvilų giminę patekimo į muziejų kaina yra tikrai nedidelė. Suaugusiems įėjimas kainuoja po du eurus, o moksleiviams, studentams, pensininkams bei neįgaliesiems kainuoja vos po vieną eurą. Taip pat yra sudaryti paketai įvairioms šeimoms, kad patekimas būtų dar pigesnis. Muziejuje galima išvysti ne tik su Radvilomis susijusių eksponatų, tačiau čia atvažiuoja ir įvairios parodos, tad kažką naujo čia visuomet atras net ir dažniausiai besilankantys žmonės. Pasinerkite į Lietuvos viduramžių istoriją, pajauskite karo padarinius bei šiurpuliukus, sužinokite įdomiausių faktų bei patys pamatykite kaip atrodė Radvilos, o jeigu visą tai matėte, tuomet dažnos parodos jums taip pat turėtų patikti. Lietuvos istorija – tai mūsų visų istorija bei raida, kurią visi privalome pamatyti bei pažinti.

birzu pilies vartai

birzu pilis

Astravo dvaras

Viena raiškiausių XIX a. romantizmo architektūros sodybų Lietuvoje. Išsidėsčiusi Astrave, Širvėnos ežero pusiasalyje, patogiai pasiekiama iš Biržų pėsčiomis Širvėnos ežero tiltu.

astravo dvaras

Astravo dvaras vakare

astravo dvaro liutas

Širvėnos ežero tiltas

Medinis pėsčiųjų tiltas, ilgiausias Lietuvoje, per dirbtinį Širvėnos ežerą ties Biržais. Tiltas yra Biržų regioniniame parke, jungia Biržų miestą su šiauriniame ežero pakraštyje esančiu Astravo dvaru. Vieno garsiausių Biržų krašte statinio ilgis – 525 m, plotis – 2,45 m.

sirvenos ezero tiltas birzuose

 

Karvės Ola

Tai karstinė smegduobė su ola, esanti Karajimiškio kaime (Biržų rajonas), Biržų regioniniame parke. Tai žinomiausias ir geriausiai ištirtas geologinis gamtos paminklas Šiaurės Lietuvoje. Paminklu paskelbtas 1964 m. Karvės Ola yra beveik apskrita, piltuviška karstinė smegduobė. Speleologai mano, kad jai – apie 200 metų. Jos skersmuo 10-12 metrų, gylis – apie 12,6 m. Duobės dugne yra atvira kiaurymė.

karves ola

Senoji užtvanka

Yra pastatyta nauja užtvanka, o šioji išlikusi tik kaip prisiminimas. Pro ją vis dar lengva srove sruvena vanduo leidžiamas iš Širvėnos ežero.

Širvėnos ežero užtvanka

Širvėnos ežero užtvanka

Kur rasti lankytinas vietas?

Lankytinos vietos birzuose, birzu zemelapis

 

Astravo dvaras zemelapis, senoji uztvanka, sirvenos ezero tiltas.

 

karves ola, kaip rasti karves ola.

kirkilai, kirkilu ezerai

Keletas įvairių nuotraukų

iejimas pro birzu pilies vartus

karstines igriuvos su vandeniu

medis prie birzu pilies

naujoji uztvanka

patranka prie birzu pilies

sirvenos ezero tiltas is sono

vaizdas nuo sirvenos ezero kranto

   

Rekomenduojame susipažinti

Parašykite komentarą